art.nr 31040
Dia 38x38, 127-film, Skanning 1200 dpi
Inkl enkel färgkorrigering, damm och repor tas bort digitalt. Standardupplösningen är 1700 x 1700 pixel. Jpeg ca 8,3 MB. Minsta ordervärde exkl frakt är 495 kr. Välj Media att överföra dina bilder till.
6:95 /st

Smalfilm 8 mm
• Standard 8, även kallad Dubbel 8, introducerades 1932 av Kodak och var en 16 mm film men med tätare perforeringshål. Man spelade först in på den ena halvan och vände sedan filmen och spelade in på den andra halvan. Sedan klövs filmen längs mitten och skarvades ihop till en 8 mm film.
• Super 8 introducerades 1965 av Kodak och ökade själva bildytan genom att perforeringshålen gjordes mindre.
• Singel 8 introduceras av Fujifilm samma år som Super 8. Filmen hade samma utseende och kunde spelas på samma projektorer som Super 8 men det gick inte att använda en Super 8 kamera för Singel 8 och vice versa.
|

D8 Dubbel 8
|

S8 Super 8
|
Bild på magnetspår |

|